تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آذر 1397
کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز

  کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شهرستان ملکشاهی ، در این کارگاه یک روزه که با حضور کارشناسان شبکه بهداشت و درمان برگزار شد ، پرسنل شاغل در شبکه بهداشت در سالن کنفرانس شهرستان ملکشاهی با تازه های  روش های پیشگیری و کنترل بیماری ایدز آشنا شدند.
معاون بهداشتی  شهرستان ملکشاهی در حاشیه این کارگاه آموزشی گفت: این کارگاه یک روزه با هدف آموزش مقدماتی آشنایی با بیماری ایدز برای شاغلین این شبکه در سالن کنفرانس برگزار و طی آن آموزش های لازم در راستای جلوگیری از ابتلا و پیشگیری از سرایت بیماری ایدز توسط بیماران مبتلا به این بیماری به دیگران آموزش داده شد.
در ادامه کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت گفتندکه بهترین راه، رهایی از ویروس خطرناک ایدز، مراقبت، پیشگیری و آگاه سازی افراد به ویژه جوانان و افراد در معرض خطر نسبت به راههای انتقال این بیماری عفونی است.
جواد ذبیحی در ادامه تصریح کرد: بیماری ایدز به عنوان یکی از بیماریهای عفونی و مهلک سالیانی است که جامعه بشری را تهدید می کند اما این بیماری کشنده با پیشگیری و مراقبت قابل کنترل است.
بیماری ایدز نوعی بیماری است که توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) در دستگاه ایمنی انسان ایجاد می شود
ویروس عامل بیماری ایدز از طریق سوزن و سرنگ مشترک، خون آلوده، رابطه جنسی غیر ایمن و مادر مبتلا به جنین منتقل می شود، این ویروس بعد از ورود به بدن ممکن است تا سال ها هیچ علامتی را در فرد ایجاد نکند و فرد ناقل سال ها به عنوان یک فرد سالم اما ناقل می تواند این عفونت ویروسی را به دیگران منتقل کند.
ایدز (Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است.
ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است که حاصل تکثیر ویروسی به نام HIV در بدن میزبان است و باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می شود که خود زمینه ساز بروز عفونت های موسوم به فرصت طلب است و در نهایت پیشرفت همین عفونت ها منجر به مرگ بیمار می شود 
این بیماری در سال 1982 ایدز نامیده شد و از سال 1988با هدف بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با این بیماری اول دسامبر هر سال (10آذر) به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.
در سال 1996 سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مساله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با بیماری ایدز
ثبت امتیاز
جستجو