اخبار حداقل
04

کلاس آموزشی مراحل کاشت سبزی و ترویج باغچه های خانگی

کلاس آموزشی مراحل کاشت سبزی و ترویج باغچه های خانگی

کارشناس تغذیه  شهرستان ملکشاهی در این نشست گفت: سبزیجات قسمت عمده اي از غذاي روزانه ما راتشکیل میدهند و اگر به طورصحیح پرورش داده شوند و به شیوه درست مورد طبخ قرارگیرند میتوانند سهم بزرگی از نیاز روزانه بدن به مواد مغذي مثل ویتامین ها و املاح را تامین نمایند.
هدی طاوس نژاد  با اشاره به اینکه بین رژیم غذایی افراد و سلامت آنها رابطه عمیقی وجود دارد افزود: سبزی‌ها از نظر دارا بودن انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد پروتئینی، مواد قندی و همچنین مقدار قابل توجهی سلولز که باعث سهولت هضم غذا می‌شود نقش بسیار مهمی در تغذیه انسان ایفا می‌کنند.
طاوس نژاد  اضافه کرد: هرکس در هر شرایطی می‌تواند با امکانات بسیار کم برای ایجاد یک محیط دوست داشتنی و پرتحرک اقدام به پرورش هر نوع سبزی در آپارتمان و خانه خود کند.
وی بیان داشت: می‌توان با اختصاص دادن بخشی از محوطه منزل به احداث باغچه برای سبزیجات هم سبزی تازه و بهداشتی تولید کرد و هم با این عمل محوطه را از حالت بی‌روحی در آورد.
 این کارشناس تغذیه  بیان داشت: در واقع می توان با ایجاد یک نوع فضای سبز به زیبایی منزل کمک نمود و گامی در جهت خود کفایی خانواده در این زمینه برداشت.
د ادامه نشست مهندس جاسمی کارشناس آموزش و ترویج کشاورزی اداره جهاد کشاورزی شهرستان ملکشاهی  خاطر نشان کرد: موضوع مهم در کاشت سبزیجات در منزل زمان کاشت، نوع خاک، عمق خاک و دفعات آبیاری به موقع و تنظیم برنامه کوددهی آنهاست.
وی یادآور شد: خاک مناسب برای کاشت سبزی باید خاکی غنی از مواد آلی سبک و همچنین دارای زهکش مناسب باشد.
جاسمی ادامه داد: برای این منظور می توانید از مخلوط یک قسمت خاک رس، یک قسمت خاکبرگ کاملا پوسیده و یک قسمت کمپوست استفاده کنید و در محیط های باز مانند پشت بام و روی بالکن و تراس از کود دامی کاملا پوسیده نیز می توانید استفاده کنید .وی افزود: حداقل عمق گلدان برای کاهو، تربچه و تمام سبزیجات ریشه‌ کوتاه 10 سانتیمتر بوده و جعبه هایی با عمق 15 سانتیمتر برای کشت انواع  بذر سبزیجات به کار میرود.
جاسمی تصریح کرد: جعبه هایی با عمق 25 سانتیمتر برای پرورش گیاهان خانواده کلم و کلم بروکسل و مشابه آن مناسب است.
کارشناس اداره جهاد کشاورزی در ادامه علاوه برنحوه کاشت،داشت،برداشت، چگونگی مصرف غذایی سبزیجات و خواص دارویی، نحوه نگهداری سبزیجات در منزل را به پرسنل شبه آموزش داد.
دراین جلسه آموزشی 22نفر از پرسنل شبکه و مراکز بهدشتی و تعدادی از مددجویان کمیته امداد  حضور داشتند

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (34)
کد خبر: 13708
  • کلاس آموزشی مراحل کاشت سبزی و ترویج باغچه های خانگی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

جستجو